Sejfy ognioodporne – jaki sejf wybrać?

Sejfy ognioodporne powinny być dostosowane do Twoich wymagań. Na rynku jest ogromny wybór, znane marki oferują sejfy ognioodporne i jest ich na tyle dużo, że wybór może być ciężki. Owszem istnieje wiele testów, także mocno niezależnych, ale one w gruncie rzeczy wprowadzają dodatkowe dylematy. Zatem jaki sejf wybrać?

Zastanów się, jakiego sejfu potrzebujesz. Różne ejfy spełniają różne funkcje, dostosowane są do różnych wymagań, różnych nośników danych jak i różnych temperatur w przypadku pożaru.

Istnieją trzy główne kategorie przechowywania dokumentów, zależnie od nośnika:

  • papier : notatki, na przykład paszporty, certyfikaty, polisy ubezpieczeniowe, akty prawne, dokumenty prawne i gotówka
  • media cyfrowe : na przykład USB / pendrive, DVD, CD, aparaty cyfrowe, iPody, odtwarzacze MP3 i zewnętrzne dyski twarde
  • nośniki danych / nośniki magnetyczne : na przykład komputerowe taśmy zapasowe, dyskietki komputerowe, tradycyjne wewnętrzne dyski twarde, taśmy wideo i taśmy audio. Materiały inne jak np. filmy, negatywy, folie i mikroklisze. Są one podatne na pożar jak każde nośniki danych i dlatego powinny być również przechowywane w sejfie ognioodpornym.

Sejfy ognioodporne – co wpływa negatywnie na media oprócz temperatury?

Sejfy ognioodporne poddane działaniu temperatury to jedno, ale nie zapominajmy o czynnikach jakie mogą się pojawić oprócz ognia. Na pewno będzie to woda używana do gaszenia pożaru, czy inne czynniki aktywne używane przez specjalistów ze straży pożarnej.

Pamiętajmy także o zakłóceniach elektromagnetycznych, które są bardzo niebezpieczne dla wielu nośników danych. Warto upewnić się jaki sejf wybieramy, by uniknąć zniszczenia przechowywanych przedmiotów nie tylko przez ogień, wodę czy po prostu wilgoć.